29 noiembrie 2025 || Iaşi – Bran – Predeal
Plecare din Iaşi la ora 600, din parcarea Cinema Victoria, pe traseul Roman – Bacău – Oneşti – Pasul Oituz – Târgu Secuiesc – Bran, unde vizitam celebrul Castel. Seara, sosire în Predeal.
Cazare în Predeal – hotel 3***.
30 noiembrie 2025 || Buşteni (Castelul Cantacuzino) & Braşov (Oraşul Vechi, Târgul de Crăciun)
Mic dejun. Ne îndreptăm spre Buşteni, pentru a vizita Castelul Cantacuzino, care a fost construit în anul 1911 la cererea prințului Gheorghe Grigore Cantacuzino. Vom putea admira: foaierul, biblioteca, biroul, sala de bal, terasa şi parcul (expoziţia de sculpturi, grota, fântânile, turnul de vânătoare, curtea interioară, biserica). Continuăm cu Braşov, unde vom descoperi oraşul vechi, apoi vom avea timp liber în Târgul de Crăciun.
Cazare în Predeal – hotel 3***.
1 decembrie 2025 || Predeal – Sinaia – Iaşi
Mic dejun. Ne îndreptăm spre Sinaia pentru a vizita Cazinoul Sinaia care este situat în parcul „Dimitrie Ghica” și care a fost construit la inițiativa lui Carol I. Acesta a devenit un obiectiv turistic al orașului Sinaia, iar punctul forte îl reprezintă cele peste 500 de lucrări de artă din pinacotecă și din cadrul expozițiilor cu caracter temporar. Sunt remarcabile donațiile pictorilor Augustin Costinescu, Mihail Gavril, Bogdan Mihai Radu. Continuăm cu Muzeul de trenulețe în miniatură care se află în imediata apropiere a gării din Sinaia. Acesta constă într-un sistem feroviar în miniatură care cuprinde 70 de locomotive și 150 de vagoane care se plimbă pe cei 300 de metri de cale ferată. Machetele expuse în Muzeul Trenulețelor au gări, depouri, tunele, viaducte, pasarele, iar trenurile își fac loc printre arbori și munți. Colecția de minitrenulețe a fost completată de instalații vechi de locomotivă, ceasuri și telefoane din patrimoniul CFR. Una dintre curiozitățile muzeului este limuzina Anei Pauker, care merge pe şine. Chiar şi celebrul Orient Expres îşi găseşte locul în expoziţie. Încheiem vizita în Sinaia cu Castelul Știrbey-Florescu, cea mai veche reședință de vacanță din Sinaia, ce găzduiește Muzeul Orașului Sinaia, un loc în care poveștile locale și datele istorice se întâlnesc într-un concept de amenajare unic și modern. Castelul Știrbey stă sub semnătura arhitectului olandez Josef Jacob Schieffleers și este alcatuit din 13 săli tematice ce te invită să descoperi tainele orașului. Ne continuăm călătoria spre Iaşi pe traseul Târgu Secuiesc – Pasul Oituz – Oneşti – Bacău – Iaşi.